Jak po udarze mózgu można wrócić do sprawności?
Udar mózgu prowadzi do zaburzeń narządu i zazwyczaj występuje u osób po 65. roku życia, choć może pojawić się w każdym wieku. Dlatego jest tak ważne, by widząc nietypowe objawy wezwać pogotowie.
Jakie są objawy udaru?
Udar jest groźną chorobą i może wystąpić u każdej osoby, bez względu na wiek i płeć. Częściej występuje jednak u seniorów, dlatego warto wiedzieć, jak reagować, gdy nastąpi: niedowład jednostronny, drętwienie połowy ciała, zaburzenie mowy, wykrzywienie twarzy, problem ze wzrokiem. Objawy są różne i zależą od miejsca uszkodzenia mózgu. Kiedy jednak zauważymy nietypowe dolegliwości, natychmiast udajmy się do lekarza w Przychodni leczniczej - B&M Medyk w Legnicy lub wezwijmy pogotowie. Musimy otrzymać pomoc i to natychmiast, bo czas odgrywa w tym momencie kluczową rolę. Udar wywołuje uszkodzenia mózgu, niepełnosprawność, zaburzenia psychiczne, a nawet śmierć.
Jak po udarze mózgu można wrócić do sprawności?
Udar bywa różny, często prowadzi do niepełnosprawności fizycznej i umysłowej. Konieczne jest korzystanie zabiegów rehabilitacyjnych. Można przywrócić sprawność, ale wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta i stopnia schorzenia. Rehabilitacja powinna być rozpoczęta niemal natychmiast, bo czas rekonwalescencji jest długotrwały. Terapia prowadzona jest przez lekarzy specjalistów: fizjoterapeutów, logopedów, neurologów oraz neuropsychologów. Pacjent pozostaje pod opieką kardiologa, a często również ortopedy oraz psychiatry. Po udarze mózgu można wrócić do sprawności, ale nie od razu. Rehabilitacja może trwać kilka miesięcy lub wiele lat. Proces powrotu do sprawności jest bardzo uciążliwy, ale regularne ćwiczenia usprawniające, potrafią przywrócić zdrowie, na tyle, że chory może normalnie funkcjonować, a nawet może pracować, wykonując lekkie zajęcia. Osoba po lekkim udarze mózgu ma szansę wrócić do pełnej sprawności, natomiast gdy stan był ciężki, rozpoczyna praktycznie nowe życie.